Metal Çatılarda Vidalamanın Önemi ve Bağlantı Elemanları

Ağustos 7, 2017by catitekn

 

Eski bir vidalı metal çatıyı geri döndürme zamanı! Dikişli vidalarından akıllı vidalarına yenilenmiş bir çatıya geçmeyi düşünüyor musunuz? İyi fikir! Günümüzün yeni çatıları gerçekten son teknoloji ürünüdür; birçok profil ve bitirmede mevcuttur; Daha da önemlisi, eski nesil vidalı metal çatılarda karşılaşılan sorunların çoğunu yok etmektedir.

cati tamiri ve cati izolasyonu uygulama ustasi 48
metal çatı üzerinde profil kaynak iş gerçekleştiren çatı ustası bağlantı elemanları kullanacak.

Çatı Bağlantı Elemanları

Vidalı metal çatı ve duvar paneli, icat edildiği günden bu yana metal/çelik çatı ve yapı sektörünün omurgasıdır ve yine de toplam pazarın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Vidalama sandviç panelleri hafif, dayanıklı, ucuz ve yapısal destekler arasında 5 metreye kadar dayanabilecek kadar güçlüdür. Vidalı çatılar ve duvarlar aynı zamanda harika bir fiziksel özelliğe sahiptir: Paneller, binanın çatı kirlerini ve duvar girişlerini : Metal Çatılarda Vidalamanın Önemi sağlam bir şekilde tutan ve diyafram breysleme olarak kullanılabilir. Bu büyük bir malzeme ve emek-maliyet tasarrufu yapar!

Sandviç Panel Çatı Vidalama Hangi Vida Çeşitleri Kullanmalıyız ?

Bununla birlikte, Günümüzde verdiğimiz teknolojinin çoğu, önceden tasarlanmış binaların ilk yıllarında mevcut değildi. 60’lı yılların sonlarında 80’lerin başları boyunca birçok çatı, 30 yıllık bir yaşam çatısını güvence altına almak için 10 yıllık ömürlü bağlantı elemanları kullanılarak kuruldu. Sonradan üretilen akıllı sandviç panel vidası tarzındaki bağlantı elemanları çatıları dahada sağlam bir hale getirildi.

Çatılarda dikiş vidalarından akan sular ve bağlantı noktalarından su kaçıran kısımlar titizlikle su izolasyonu işlemine geçip; çatı tamiri ve onarımı gerçekleşir. Sorunu bugün çok sayıda ucuz, uzun ömürlü, hava geçirmez, kendi kendine delme kapasiteleri vidaları mevcut verildi gözüküyor. Metal yapı sektöründe başladığımda, yeni geliştirilen “kendinden delme” kadmiyum bağlantı elemanlarına veya “kendinden dokunarak” paslanmaz vidalar mevcuttu. Kendinden dokunma, paneldeki bir deliği önceden açmanız ve onu kurmak için çok daha yavaş ve daha pahalı bir işlem yapmanız gerektiği anlamına geliyordu. Çoğumuz, daha az pahalı olan ancak (bizim için zamanında bilinmeyen) oldukça kısa ömürlü kadmiyum kaplamalı bağlantı elemanları kullandık ve çoğu zaman müşterilerimize paslanmaz yükseltme seçeneği sunmadık. Metal Çatılarda Vidalamanın Önemi belli eder.

https://en.wikipedia.org/wiki/Screw

Akıllık Vida Çeşitleri – 5.5 – 6.3 Başlı Matkap Uçlu Vidalar

Vidalı çatı panelleri ile ilgili bir başka eksiklik, genellikle, metal binalardaki vidalı panellerin maksimum 80 feet uzunluğunda olması gerektiğidir. Daha uzun çatı paneli, genleşme ve büzülmeden kaynaklanan metalde sık sık yırtık veya yarıklara neden olur. Metal paneller, 100 fit panel başına yaklaşık 1 inçlik bir oranda genişler ve daralır. Bu, normal olarak, çatı arkasının ileri ve geriye doğru yuvarlanmasıyla ve bir miktar sehpa ile emilir. Ancak 80 feet’ten sonra artık panelleri ve trimine travmaya neden olan hareketi ememezler. Bu 80 metrelik sınırı aştığımı sık sık gördüm.

sandvic-panel
sandvic-panel metal çatı vidalama için kullanılan özellikle sandviç panel vidası olarak adlandırılan akıllı vida 5.5 * 105 6 ve 12 Delme Kapasiteli Metal Çatılarda Vidalamanın Önemi

Ayaklı paneller, bu eksikliklerin her ikisini de ortadan kaldırır. Paneller “kayan klipsler” e takılır. Bu klipsler, düzleştiricilere vidalanır ve bunları sabitleyen panellerin yan kepçelerine birleştirilir ve böylece paneller, eğer mevcutsa, çok az sayıda bağlantı elemanına sahiptir.

Klipsler, binanın yapısıyla sağlam bir bağlantıyı sürdürürken, 150 feet veya daha uzun olabilen panellerin, genişleme ve büzülme kuvvetleri ile hasar vermeden hareket etmesine izin verir. Metal Çatılarda Vidalamanın Önemi Bu, bina sahibi için harika bir haber: Daha fazla su geçirmez bir çatı sağlıyorsunuz, herhangi bir geçiş durumunda çok az ve genişleme ve daralma kabiliyeti var. Bununla birlikte, bir yakalama ile geliyor; duran dikiş panelleri, hareket ettikleri için diyafram kuvveti sağlamıyorlar.

Binanın çatı vidalama kaplamaları, onları doğru ve dik konumda tutmak için önemli ölçüde daha fazla köprüleme ve destekleme sağlamalıdır. Bu, yeni bina tasarımında otomatik olarak halledilir, ancak eski bir binanın yeniden döşenmesi söz konusu olduğunda, mevcut vidalı tavanın sökülmesi, diyaframı bir kez sağlamlaştırır ve yapıyı yapısal olarak sağlam kılar.

PROFESYONEL DESTEK ALINinfo@catiteknik.com

ÇALIŞMA SAATLERİ
PZT - Sat 8.00 - 18.00
Pazar Kapalı
KONUM
Demirciler Sitesi
Zeytinburnu - İstanbul
HEMEN ARA
0212 510 0195
Ulaşılabilirlik 24/7
BİZE YAZIN
info@catiteknik.com

ÇATI TEKNİK, 2023 ©