Çatı Oluk İzolasyonu Korozyonlu Paslanmış ve Taşan Oluklar (2023)

Temmuz 1, 2019by catitekn

Çatılarda bulunan yağmur oluklarında zamanla meydana gelen, paslanma / korozyon oluşmadan veya erken önlemler. Bir dizi çatı oluk izolasyonu ve tadilat önerilerimiz tarafımızca yıllardır uygulanmakta ve bizzat canlı olarak test edilmiş halde yaşanmıştır. Ortaya çıkan korozyon zeminden özenle çıkartılarak (spiral taşı yardımıyla olabilir) üzerine özel likit membran ya da özel imalat izolasyon malzemelerinden sürülebilir. ( Bu uzmanlar tarafından çatı ve mevsime göre değişim göstermektedir. https://www.catiteknik.com/cati-izolasyonu

Bknz.

çatıda iki sandviç panel arası galvaniz oluk izolasyon uygulaması
çatıda iki sandviç panel arası galvaniz oluk izolasyon uygulaması

Özenle temizlendikten sonra daha izolasyon uygulaması yapılmış.

https://www.catiteknik.com/metal-cati-montaji-nasil-yapilir.html

Oluk Tamiri: Çatınızın yağmur oluğunda zamanla biriken kum, toprak, yaprak gibi oluğu tıkayacak maddelerin olukları tıkamakta ve suyun inişini engellemektedir. Tamiri yapılarak yağmur oluğunu temizleyip, yırtılan yerlerini lehim yaparak ilk günkü haline döndürüyoruz. Olukların birleşen yerlerindeki çatlamaların ve deliklerin meydana getirdiği sorunlara karşı garantili kesin çözüm olarak tamirini ve tadilatını yapmaktayız.

Yağmur oluğu bakımı (ipucu) bir yağmur oluğu suyu duvarlardan ve temelden uzak tutar ve duvarların artan nemden etkilenmesini önler. Düzenli kontrol Esas itibarıyla bir yağmur oluğu oluğun kendisinden ve bir drenaj borusundan oluşur. Oluğun ve drenaj borusunun bağlantısı düzenli olarak kontrol edilmelidir. Kırılmış destekler oluğun konumunu ya da eğimini değiştirebilir, bu da düzgün drenajı aksatabilir, hatta engelleyebilir. Çatı oluk izolasyonu türleri Oluklar genellikle yarım daire ya da dikdörtgen kesite sahiptir. Bu oluklar, destekler ile çatının kenarına ya da çatının saçağına ya da ahşap bir kirişe monte edilir. Eski evlerde, oluklar bazen ahşap bloklar üzerinde desteklenen ahşap bir kaplama ile kapatılmış olabilir.

Yağmurda Taşan Oluklarda İzolasyon

Drenaj Oluk, yağmur suyunun düzgün boşaltılması için yeterli eğime sahip olmalıdır. Drenaj borusuna doğru olan eğim, her bir metrede yaklaşık 3 mm civarında olmalıdır. Yaprak önleyiciler Bir yağmur oluğu, yapraklar, pislikler ve kuş yuvaları için doğal bir toplanma yeridir. Şiddetli bir yağmurdan sonra yağmur suyunun oluktan hızla boşalamaması durumunda, oluk taşacaktır Bu durum, beklenmedik yerlerde sızıntılara neden olabilir. Bu sorunların çoğunu, drenaj borusuna bir yaprak önleyici takarak önleyebilirsiniz. Bu, kaba pisliklerin çoğunu dışarıda tutacak, böylece drenaj borusu kolayca tıkanmayacaktır.

Yaprak tutucu, tıkanmasını önlemek için düzenli olarak temizlenmelidir. Tıkanmalar Tıkanmalar, kapak çıkarılıp drenaj borusu temizlenerek kolayca açılabilir. Yeraltındaki drenaj borusu tıkandıysa, esnek bir drenaj temizleme kangalı kullanarak temizlemeyi deneyebilirsiniz. Ardından drenaj borusunu bir bahçe hortumu ile iyice yıkayın. Ayrıca, tıkanıklığa neden olan pislikleri temizlemek için, yüksek basınçlı bir yıkayıcı da kullanabilirsiniz. Zemindeki drenaj borularının yeterli eğime sahip olması ve borunun dibinde pislik birikmesine neden olacak yerel çökmeler bulunmaması önemlidir. Bir metrede 1 cm’lik bir eğim yeterlidir. Küçük delikler ve çatlaklar Yükler ve asit yağmuru çinkodan yapılmış bir oluğa zarar vererek küçük deliklere ve çatlaklara neden olabilir.

Dolu Yağdığında Gider Borularının Tıkanması ve Su Taşmaları

Bu olursa, oluğu değiştirmeniz her zaman gerekli değildir – mevcut çatı oluk izolasyonu genellikle oldukça kolay bir biçimde tamir edilebilir. Lehimli ek yerlerinde de düzenli olarak çatlak kontrolü yapılması gereklidir. Küçük tamirler Küçük delikler, alt tarafında bitüm kaplama olan esnek bir ağ kumaş kullanılarak kapatılabilir. Önce oluğu iyice temizleyin, ardından ağ kumaşı, bitüm eriyene dek bir ısı tabancası ya da pürmüz ile ısıtın. Sonra malzemeyi sıkıca yerine bastırın ve çatı silikonu ile işi tamamlayın. Büyük tamirler Büyük delikler ve çatlaklar, iki bitüm kaplama katmanı ile tamir edilebilir. Önce oluğu iyice temizleyin. Ardından inceltilmiş kaplamanın ilk katmanını bir fırça ile uygulayın ve ek yerlerinin üzerine bir parça elastik kumaş koyun. Kaplama kurur kurumaz, ikinci inceltilmemiş kaplama katmanını uygulayın.

PROFESYONEL DESTEK ALINinfo@catiteknik.com

ÇALIŞMA SAATLERİ
PZT - Sat 8.00 - 18.00
Pazar Kapalı
Demirciler Sitesi
Zeytinburnu - İstanbul
HEMEN ARA
0212 510 0195
Ulaşılabilirlik 24/7
BİZE YAZIN
info@catiteknik.com

ÇATI TEKNİK, 2023 ©