Çatılarda İş Güvenliği: Yaşam Hattı

IMG 1840

Çatılarda yapılan çalışmalarda hem can güvenliği için hemde iş-isg yasalarına göre koruyucu ekipmanlar mecburi hale gelmiştir çatı yaşam hattı bunun için önemlidir. Yatay yaşam hattı ve dikey yaş hattı gibi tipleri vardır. Yüksekte çalışma yaparken mutlaka üzerimizde baret iş ayakkabısı işe göre koruyucu gözlük,maske v.s bulunmalıdır.Koruyucu ekipman denilince eğerki çatıda çalışıyorsak yaşam hattı öncesi ilk akla gelen emniyet kemeridir.Emniyet kemeri seçerken;paraşüt tipi sertifikalı ve isg ilkelerine uygun emniyet kemeri kullanmalıyız.Emniyet kemerimizi kullanım kılavuzuna uygun şekilde taktıktan sonra yan uzatma ipimizi sabit sağlam biryere bağlayıp işimiz yapabiliriz.Eğerki emniyet kemerimizin yanipini bağlayabileceğimiz bir nokta yoksa iş yetkilisinden yaşam hattı istemeliyiz.

YAŞAM HATTI NERELERE KURULUR

Yaşam hattı çatılarda eğer duvar varsa çelik dübellerle sabitleyip çelik halatları boydan boya sabitleyerek emniyet kemeri yanipini takıp rahatca catıda gezebiliriz.

Yaşam hattı için duvar yoksa çatı malzemesinin iskeletine ulaşıp vidalarla sabitleyip yeni bir yaşam hattı oluşturabiliriz.

Eğer iskelete ulaşamazsak çatıda bulunan baca,direk vs gibi sabit nesnelerden yardım alabiliriz.

ÇATI YAŞAM HATTI KURULUMU

Yaşam hattı kurarken sağlam ,kaliteli ve sertifikalı malzemeler kullanmalıyız.Gerilecek olan halat mutlaka çelik ve suya dayanıklı olmaldır.

Yaşam halatına her ay bakım yapılıp gerkli kontrolleri isg uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Dikey Yaşam Hattı

Diğer yaşam hattı sisteminden farklı olup, dikey olarak kurulan ve duvar – cephe kaplama tarzı işlerde kullanılan dikey yaşam hattı sistemidir.

Yatay Yaşam Hattı Malzemeleri

Bu malzemeler dikey ve diğer hat malzemelerine ek olarak ekstra güvenlik önlemi olan yatay yaşam hattı malzemeleri ve modelleridir.

Yatay Yaşam Hattı Nasıl Çekilir

Profesyonel firmalar tarafından gerçekleştirilen ve sıradan çatı işleri yapan bir kişinin kuramayacağı bir sistemdir.

Çatı Kuş / Martı Kovucu Sistem Kurulumu (Fabrika Çatıları İçin)

Çatıdaki Problemlere Çözümler  Fabrika Çatıları İçin Kuş Kovucu Sistem
Scroll to Top