...

Çatı Yenileme veya Tamir Kararı

Çatı Yenileme veya Tamir Kararı

Bir binada çatı yaptırmak için, tamiri ve bakım onarım işleri, en kritik bileşenlerinden biridir. İyi, sağlam bir çatı, binanın geri kalanını su sızmasına ve diğer zararlı unsurlardan dışarıdan korur. Ancak bir şeyler ters gittiğinde veya çatı kullanım ömrünün sonuna ulaştığında düzeltilmesi en pahalı unsurlardan biri olabilir. Bu yüzden, yerine yenisiyle değiştirme seçeneğini tercih etmek önemlidir.

İyi ve zamanında onarım, önemli ölçüde maliyet tasarrufu sağlayabilir. Öte yandan, bazı durumlarda bir onarım, bir an önce çözülmesi gereken bir problem için sadece masraflı bir yara bandıdır. Bu makalede, ticari bir binanın çatısının tamir edilip edilmeyeceğine karar verirken göz önünde bulundurulması gereken dört önemli faktör ele alınmaktadır:

  • Çatının Yaşı
  • Onarım Maliyeti
  • Problemin Nedeni
  • Garantinin Durumu

Çatının Yaşı (Çatı Yaptırmak ve Onarım Maliyeti)

Tüm çatılar, çatının tipine, malzemeye, koşullara ve tesisata bağlı olarak beklenen bir ömre sahiptir. Çatı ne kadar yakınsa, beklenen kullanım ömrünün sonuna kadar o kadar fazla olursa, bir değişim o kadar uygun maliyetli seçenektir. Çatı yaptırmak ve onarım maliyeti de bir rol oynar; kullanım ömrünün sonuna yakın bir çatı üzerinde bile çok ucuz bir onarım faydalı olabilir.

Genel olarak Türkiye’de düşük eğimli bir çatı olarak adlandırılan “düz” bir çatıdan yaklaşık 20 yıl bekleyebilirsiniz. Eğimli çatılar 12 yıl (bazı asfalt kiremit için) ile 50 yıl (bazı fıçı kiremit çatılar için) arasında sürebilir.

Sorunun Nedeni

Bina sahiplerinin sıkça yaptığı bir hata, sızıntıların tekrar tekrar meydana gelmesi durumunda tüm çatının arızalı olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini varsayar. Ancak, tekrarlanan sızıntıların çatının kendisinden ziyade montaj hatalarıyla daha fazla ilgisi vardır ve uygun bir onarım çok daha düşük bir maliyet seçeneği olabilir.

Bu olduğunda ilk göze çarpan şey çatıdaki herhangi bir girişte. Penetrasyonlar, çatıdaki deliklerin açıldığı bölgelerdir – örneğin mekanik ekipman sehpaları için. Sızıntılarda sızıntı meydana geliyorsa, muhtemelen kötü bir montaj yapmışsınızdır. Nüfuz etme sayısına bağlı olarak, yanıp sönmeyi onarmanın probleminizi tamamen değiştirmekten çok daha verimli bir şekilde çözmesi muhtemeldir.Öte yandan, sızıntılar farklı çatı kaplama malzemelerinde dikişlerden geliyorsa, değiştirilmesi daha mantıklı olabilir.

depo ambar çatı tamiri
depo ambar çatı tamiri

Garantinin Durumu

Garanti kapsamında olduğu takdirde tamiratı veya değişimi yaptırmak isteyeceksinizdir. Ancak, çatılardaki garantiler bir acı olabilir. Birincisi, birçok garanti kanıtlanmıştır, bu yalnızca çatının kalan ömrü için kredi alacağınız anlamına gelir. Ayrıca, üreticinin garantisi kurulum garantisinden ayrıdır ve bu taraflardan birinin sorunu diğerinden suçlaması için herhangi bir sebep varsa. Bu, bina sahibini, kimsenin arızalı çatı için sorumluluk almak istemediği sinir bozucu bir kimsenin olmadığı yerde toplayabilir.

Onarımın yapılıp yapılmamasına karar verirken, garantinizin şartlarını, garantinin sonuna ne kadar yakın olduğunuzu ve sorunun nedeninin üreticinin veya kurulum garantisinin kapsamına girip girmediğini anlamak gerekir.

Yeni Çatı ve Çatı Tamiri Videosu

https://www.catiteknik.com/depo-cati-ve-sorunlarin-cozumu.html

Scroll to Top